Úvodní slovo organizátorů a vedoucího katedry informatiky
Perun Creative - Hobo: Tough Life
Perun Creative je herní vývojářská společnost založená v roce 2017 stojící za globálně úspěšným projektem Hobo: Tough Life. Povíme si o našich začátcích, strastech herního vývoje, jak se nám podařilo z garážovky vytvořit prosperující firmu a v neposlední řadě i o tom, kam směřují naše kroky do budoucna.
Bc. Jan Polach, Bc. Jiří Vašica (Perun Creative s.r.o.)
Šíření vlivu v sociálních sítích
Jedním ze studovaných fenoménů sociálních sítí je způsob, kterým se šíří informace. Klíčovou úlohou je zde nalezení takových vrcholů sítě (lidí), které mají vysokou schopnost šířit informace tak, aby se dostaly k velkému množství jiných vrcholů sítě. Vrcholy s velkým vlivem jsou významnými hráči například při šíření reklamy na nové produkty. Na druhé straně ale mohou šířit i negativní informace (např. tzv. fake news). Není jednoduché takové vrcholy v obrovských sociálních sítích nalézt. Přednáška bude věnována ukázkám toho, jak se přistupuje k řešení úloh spojených se šířením a maximalizací vlivu v sociálních sítích a k simulaci tohoto jevu.
Doc. Mgr. Miloš Kudělka, Ph.D.; RNDr. Eliška Ochodková, Ph.D.(VŠB-TUO)
Blockchain: hype nebo technologie budoucnosti?
Blockchain je technologie, která je základním stavebním kamenem kryptoměn. Tato technologie vyřešila hned několik do té doby nevyřešených problémů a umožnila vznik první globálně rozšířené kryptoměny jménem Bitcoin. V této přenášce si vysvětlíme základní principy fungování této zajímavé technologie, která je dnes využívána mnoha různými způsoby.
Doc. Ing. Radim Bača, Ph.D. (VŠB-TUO)
Počítač jako nástroj objevování
Počítač je jedním z nejúžasnějších strojů, které lidé vymysleli. Používáme jej k nejrůznějším činnostem pro práci i pro zábavu. Často ale zapomínáme na jednu z nejdůležitějších činností, kterou máme spojenu hlavně se začátkem života a tou je učení a s tím spojené objevování světa. Projekt Jupyter je jeden z mnoha nástrojů, který můžeme použít jak k výuce, tak hlavně k objevování. Ve spojení s jazykem Python je právě takováto kombinace jednoduchým, přitom ale silným nástrojem, který v nás může probudit zájem o poznání a jeho rozšiřování. Ukážeme si několik příkladů Jypyter notebooků, které představí jak s takovým nástrojem na objevování pracovat.
Ing. Jan Gaura, Ph.D. (VŠB-TUO)
Oběd (bude se konat v areálu VŠB) - bude zajištěn pro všechny registrované účastníky. Pokusíme se také zajistit otevření bufetu na fakultě, nicméně pro jistotu si vemte pití/svačinu sebou.
Hlavní náplní odpoledního bloku budou cvičení u PC, kde se budou řešit úlohy v jazyce Python. Studenti si budou moci zvolit z několika témat.
Připraveny budou úlohy jako pro úplné začátečníky tak pro pokročilejší programátory.